نکات سفر به ترکیه

نکات سفر به ترکیه

نکات مهم قبل از سفر به ترکیه

راهنمای سفر به ترکیه و نبایدهای سفر به کشور ترکیه - مردم کشور ترکیه به خونگرمی و داشتن برخورد دوستانه در میان مسافران ایرانی تور ترکیه معروف هستند. ناراحت و عصبانی کردن اهالی مهربان ترکیه راحت نیست اما بعضی کارها هستند که ممکن است مردم ترکیه به آنها واکنش بدی نشان دهند و شاید بتوان گفت که چند نکته از خط قرمز های اهالی ترکیه محسوب می شوند. بنابراین در طول سفر به این سرزمین و گشت و گذار در مکان های دیدنی و توریستی ترکیه هرگز مرتکب این 9 اشتباه که در ادامه ذکر می کنیم، نشوید.

رفتارهای مردم کشور ترکیه

نبایدهای سفر به استانبول

مروری می کنیم بر کار هایی که نباید در کشور ترکیه و به ویژه در شهر استانبول انجام بدهید. با ما همراه باشید.

پوشیدن لباس نامناسب در مساجد ترکیه

زمانی که به بازدید یکی از مساجد شگفت انگیز تاریخی ترکیه می روید، به نوع پوشش خود توجه بیشتری داشته باشید. حتما برای بازدید از مساجد ترکیه لباس مناسب و ساده ای بر تن داشته باشید. برای بانوان لباسی پوشیده، به گونه ای که شانه ها و پا ها پوشیده باشد. علاوه بر این در ترکیه نیز همانند ایران برای بازدید از مساجد، بانوان موظف هستند مو های خود را بپوشانند. فراموش نکنید که کفش های خود را پیش از ورود به مساجد در آورید. در هنگام ورود به اماکن مقدس روسری و شال به صورت رایگان در اختیار زائران قرار می گیرد ولی به خاطر شیوع ویروس کرونا توصیه می کنیم که شال و روسری شخصی همراه داشته باشید.

معاشقه در خیابان های ترکیه

فرهنگ مردم ترکیه نزدیک به حکومت ایران است. اکثر اهالی ترکیه مردمی مذهبی و مسلمان هستند و عشق و محبت بین زوج ها در مکان های عمومی مسئله ای ناخوشایند محسوب می شود. در طول سفر با تور ترکیه، به هنگام بازدید از شهر ها مخصوصا در محله های مذهبی تر حتما لحظات عاشقانه خود را به خلوت خصوصی ببرید تا مورد رفتار ناخوشایند قرار نگیرید.

آداب غذا خوردن در ترکیه

در ترکیه باقی گذاشتن غذا در بشقاب به این معناست که شما از غذا لذت نبردید و کارکنان رستوران یا میزبان شما مقصر شناخته می شوند. اگر خیلی سیر هستید و نمی توانید بشقاب غذایتان را کامل بخورید، برای جلوگیری از سوء تفاهم بگویید که سیر شدید و دیگر نمی توانید بقیه غذا را بخورید. با این حال خوردن همه غذا داخل بشقاب کاری بهتر و پسندیده تر است.

ماه رمضان در ترکیه

در ترکیه نیز همانند کشور ایران ماه مبارک رمضان برگزار می شود و به مدت یک ماه خوردن و آشامیدن در مکان های عمومی ممنوع می شود. اگر در طول ماه مبارک رمضان به ترکیه سفر می کنید، مهم نیست که از اهالی کشور ترکیه باشید و یا توریست خارجی، به عنوان احترام به مردم روزه دار شهر می بایست در سطح شهر از طلوع آفتاب الی غروب آفتاب چیزی نخورید و نیاشامید. البته در این مورد به توریست ها سخت گرفته نمی شود و فقط شاید شاهد نگاه سنگین مردم باشید.

آداب مهمانی در ترکیه

قبلا به این موضوع اشاره کردیم که برای وارد شدن به مساجد ترکیه می بایست کفش های خود را از پا درآورید. اما حال باید اضافه کنیم که با کفش نمی توانید وارد خانه کسی در ترکیه شوید. در طول سفر با تور ترکیه اگر برای صرف یک فنجان قهوه ترک یا باقلوای ترکیه دعوت شدید، این فرصت را از ندهید و حتما قبول کنید اما فراموش نکنید که پیش از وارد شدن به خانه فرد مهمان کفش های خود را از پای در آورید.

بی احترامی به آتاتورک

در طول سفر با تور ترکیه، به هنگام گشت و گذار در مکان های دیدنی شهر های بزرگ، حتما مجسمه آتاتورک Mustafa Kemal Atatürk موسس جمهوری ترکیه را خواهید دید. آتاتورک در تاریخ ترکیه نقش مهمی داشته و مردم ترکیه بسیار او را گرانقدر و محترم می شمارند. از این رو هرگز با شخصیت آتاتورک در ترکیه شوخی نکنید و در طول سفر راجع به او صحبت نکنید چرا که مردم ترکیه بسیار حساس و نسبت به او به شدت متعصب هستند.

آداب معاشرت اهالی ترکیه

رسوم و آداب معاشرت اهالی ترکیه بسیار شبیه به ایرانیان است که اگر در طول سفر به ترکیه به آنها دقت کنیم، در میان آنها محترم تر خواهیم بود و با آغوشی باز از ما استقبال می کنند. برای مثال اگر به خانه فردی از اهالی ترکیه دعوت شدید، فراموش نکنید که برخواستن به پای بزرگ تر ها، خانم باردار از قوانین احترام در این کشور است. نکته ای دیگر اینکه کمک کردن به تمیز کردن میز غذا پس از صرف نهار و یا شام نیز از چیز هایی‌ است که ادب شما به صاحب خانه را می رساند.

عکاسی در ترکیه

در طول سفر با تور ترکیه، مکان های دیدنی زیادی وجود دارد که شاید برای لنز دوربین شما موضوعی جذاب و جالب به نظر برسد، اما هنگام عکاسی در این کشور دیدنی و زیبا فراموش نکنید که اهالی شهر ها دوست ندارند بدون اجازه از آنها عکس گرفته شود. پیش از آنکه از کسی مخصوصا بانوان ترکیه، عکس بگیرید حتما کسب اجازه کنید و آنها را مطلع سازید.

بحث سیاسی در ترکیه

از آنجایی که در سالهای اخیر ایران و ترکیه هر کدام دارای جنجال های سیاسی بوده اند بهتر است برای حفظ آرامش حضار محیط از صحبت کردن در رابطه با موضوعات سیاسی بپرهیزید. بنابراین با توجه به تعصبی بودن اهالی ترکیه حتی اگر مخالف سیاست های ترکیه هستید، در طول سفر از بحث های سیاسی دوری نمایید و تنها در جمع دوستانه خود از سیاست صحبت کنید. 

نظرات کاربران
دیدگاه
از سراسر وب تور نوروز استانبول مجری مستقیم تور اروپا