حقایق استانبول : 16 حقیقت شوکه کننده استانبول ترکیه

حقایق استانبول : 16 حقیقت شوکه کننده استانبول ترکیه

16 حقیقت شوکه کننده استانبول : حقایقی باور نکردنی درباره استانبول ترکیه

استانبول شهر زیبای ترکیه، مقصدیست که هرساله به دلیل اماکن دیدنی و جاذبه های تاریخی و تماشایی اش بیش تر و بیش مورد بازدید گردشگران قرار گرفته است . اگر شما هم مسافر تور استانبول هستید و قصد سفر به شهر اوراسیایی استانبول را دارید، پیش از سفر با حقایق باورنکردنی استانبول آشنا شوید و بری همسفران خود تعریف کنید. اغلب مردم تنها اطلاعات کافی دررابطه با جاذبه ها ی استانبول کسب می کنند، اما آیا تا به حال چیزی در رابطه با حقایق و تاریخ اسرار آمیز پنهان استانبول شنیده اید؟

حقایق باورنگردنی استانبول 

راز ها و واقعیات بسیار جالبی در تک تک نقاط این شهر نهفته، از لاله های واقع در این شهر تا جمعیت آگاتا کریستی همه و همه دارای چندین واقعیت است که هر کسی را حیرت زده و  متعجب می کند. 

 

در اینجا با 16 واقیعیت جالب درباره استانبول حیرت زده می شوید:

 

1- در سال 2011  تعداد توریستان و بازددیدکنندگان شهر زیبای استانبول از تعداد توریستان در شهرهای توریستی  بزرگی ماننده امستردام و نیویورک و یا شهر های توریستی  سوئیس بیشتر بود.

 

2- دفاتر پست استانبول در دوره قبل و بعد از 1930 برای اطمینان از باقی ماندن نام استانبول هیچ نامه ای را به Constantinople ارسال نمی کردند.

 

3-استانبول یا همان Byzantium قدیم، ماننده روم بر روی هفت تپه تاسیس گردید.

 

4-استانبول تنها شهر جهان است که دو قاره را در آن قرار دارد: آسیا و اروپا.

 

5-استانبول یکی از بزرگترین شهرهای جهان با جمعیت حدود 15 میلیون نفر است که این عدد بیش از 177 کشور در سراسر جهان است. جالب است بدانید که استانبول در سال  1502 به عنوان پر جمعیت ترین شهر جهان معرفی شد.

 

6- اگر چه در حال حاضر آنکارا پایتخت ترکیه محسوب می شود، اما استانبول در طول تاریخ هزار ساله اش، پایتخت 3 امپراطوری مهم بوده : روم، Byzantine و دوره عثمانی . 

 

 

 

7- در دوره عثمانی در حالی که در اروپا هیچ توالتی وجود نداشته، در استانبول 1400 توالت عمومی ساخته شده بود. 

 

8- اسب برنزی واقع در ونیز منعلق به استانبول بوده که توسط جنگجویان در جنک صلیبی از استانبول به ونیز آورده شد.

 

9- گالری آتاتورک که در سال 1987 ساخته شد، دری تازه به دنیای مراکز خرید مدرن بود و پس از آن مراکز خرید به شکلی مدرن تر بدیل گشت.

 

10- سلطان احمد، قدیمی ترین شهر ترکیه، نقطه ایست که بیشترین مکان تاریخی معروف استانبول در آن جای دارد.

 

11- جالب است بدانید که مسجد ایاصوفیه - Hagia Sophia برای 900 سال بزرگ ترین کلیسای دنیا بوده و در ابتدا کلیسا بوده و سپس به مسجد تبدیل شده.

 

12- مسجد آبی استانبول تنها مسجد ترکیه است که دارای 6 مناره است. سلطان احمد به دلیل شباهت مناره مسجد آبی با مسجدالحرام در مکه بسیار موردانتقاد قرار گرفت بنابراین او برای آرام کردن مخالفان با هزینه خود هفتمین مناره مسجدالحرام را ساخت.

 

13- بعد از اولین مترو در لندن و دومین مترو در نیویورک در سال های 1863 و 1868، سومین مترو قدیمی دنیا در استانبول قرار دارد، این مترو 537 متر طول دارد و در سا ل 1875 ساخته شده است.

 

14- بازار گرند استانبول با 60 خیابان و 5000 مغازه، یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین بازار های سرپوشیده دنیاست.

 

15- گل لاله، نماد تایلند، در اصل متعلق به استانبول بوده و از استانبول به تایلند فرستاده می شود. 

 

16- در میان شهر هایی که رشد و پیشرفت بالایی داشته اند، استانبول رتبه 7 ام را کسب کرده است.

 

 

نظرات کاربران
دیدگاه