خرید ملک در ترکیه


حتما شما هم می‌دانید که ایرانیان اجازه خرید و اجاره ملک در کشور ترکیه را دارند به همین خاطر در ابتدا مراحل نهایی خرید یک ملک در کشور ترکیه را توضیح می‌دهیم. پس از یافتن ملک مناسب باید با مالک در رابطه با موضوعاتی همچون نحوه پرداخت هزینه ملک و زمان امضای قرارداد به توافق برسید. با این کار شما می‌توانید واحد مد نظرتان را رزرو نمایید و کارشناسان ما می‌توانند جدول زمان بندی پرداخت را همراه با خریدار و فروشنده برای انتقال قطعی سند تنظیم کنند.
همچنین مشاوران املاک در ترکیه این توانایی را دارند که با افتتاح حساب به نام مشتری و گرفتن شماره مالیاتی امور پرداختی مثل پرداخت قبوض آب، برق و... را سرعت ببخشند و انجام آنها را آسان کنند.
خوشبختانه بر اساس قانون جدید املاک ترکیه، پیش از انتقال نهایی سند، نیازی به استعلام از ارتش ترکیه در مورد واقع شدن و یا عدم واقع شدن ملک یا زمین مورد نظر شما در اراضی تحت مالکیت ارتش نیست و همین موضوع باعث شد تا نقل و انتقال اسناد طی 7 روز انجام می‌گرد��. در رابطه با قولنامه و انتقال سند مالکیت باید بگوییم که هر دو طرف باید در دفتر املاک مشخص شده، حاضر باشند اما مشاور املاک می‌تواند به صورت رسمی وکیل شده و با در دست داشتن وکالتنامه اقدام به انتقال سند از سوی خریدار نماید.
از یاد نبرید که برگه‌ی انتقال مالکیت در ترکیه تاپو Tapu نام دارد و برای خریدار نیاز است و توصیه می‌کنیم که خریداران تمامی بخش های آن را مطالعه کنند و این سند مانند اسناد انتقال در ایران شامل اطلاعاتی مثل تاریخ نقل و انتقال، نام و مشخصات مالک و وضعیت مالکیت می‌باشد و نباید در آن اشتباهی رخ بدهد.

 

 

خرید ملک در ترکیه

 

فرق اجاره و خرید ملک در ترکیه برای مهاجران


قوانین جدید کشور ترکیه و بخش اداره‌ی مهاجرت می‌گوید که اجاره ملک در ترکیه سبب دریافت اقامت نمی‌شود و افرادی هم که از این طریق مهاجرت کرده‌اند نیز تمدید نخواهند شد و باید به فکر روش دیگری برای تمدید اجازه‌ی اقامتشان باشند.
بد نیست بدانید که اگر در ترکیه ملکی بخرید ابتدا به خریدار 2 سال اجازه‌ی اقامت داده خواهد شد و سپس آن اقامت 3 ساله تمدید می‌گردد و اگر مهاجر مشکلی قضایی نداشته باشد بعد از 5 سال اجازه دارد که درخواست اقامت دائم خود را به اداره‌ی مهاجرت تحویل بدهد و باید منتظر باشد که آیا این اقامت دائمی می‌شود یا خیر.
به یاد داشته باشید که خرید ملک موجبات اخذ اقامت دائم را فراهم نمی‌کند و شما صرفا به خاطر خرید یک ملک در این کشور تابعیت ترکیه را به دست نخواهید آورد. البته استثنایی وجود دارد که شما با خرید ملک در آلانیا به صورت موقت به خانواده فرد مهاجر (فقط همسر و فرزند) اقامت موقت یک ساله و قابل تمدید داده خواهد شد.
مراحله دوم اقامت شما در ترکیه به صورت سه ساله و در نهایت پس از اخذ مدارک و استعلامات لازم می‌توانید درخواست اقامت دائم-تابعیت خود را پس از چهار سال به وزارت کشور ترکیه تسلیم نمایید. در صورت داشتن سوالات بیشتر می‌توانید با بخش حقوقی سفارت ترکیه در تهران با شماره تماس ۳۳۱۱۵۳۵۱ (۰۲۱) حاصل نمایید.

 

خرید ملک ئر ترکیه

خرید ملک با بهترین شرایط در ترکیه و مناسب ترین قیمت

اقامت ترکیه برای ایرانیان با توجه به شرایط مناسبی که کشور ترکیه دارد بسیار مناسب میباشد.
کشور ترکیه با توجه به زیر ساختهای مناسب برای سرمایه گذاری و داشتن تمامی منابع مورد نیاز و حماینهای دولت از سرمایه گذاران شرایط بسیار عالی برای سرمایه گذاران خارجی فراهم میکند.
1. دریافت اقامت با خرید ملک بالای 250/000 دلار:
در این نوع خرید ملک بعد از سه ماه به شما صد در صد پاسپورت ترکیه داده میشود.
2. دریافت اقامت با خرید ملک زیر 250/000 دلار:
در این نوع خرید ملک به شما صد در صد اقامت یکساله یا دوساله توریستی با قابلیت تمدید داده میشود و بعد از 4 سال اقامت شما به اقامت دایم و سپس به پاسپورت منتهی میشود.

مزایای اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه:

همسر و فرزندان زیر 18 سال میتوانند همزمان با متقاضی اصلی برای اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه اقدام بنمایند.
 پاسپورت ترکیه دسترسی بدون ویزا به بسیاری از کشورها را فراهم میکند.
تصمیم جدید دولت ترکیه برای حمایت از سرمایه گذاران خارجی:
طی سالهای اخیر یکی از مشکلاتی که احتمال داشت برای سرمایه گذران خارجی در املاک ترکیه پیش بیاید این بود که به دلیل عدم اطلاع دیقیق از قیمتهای واقعی بازار ملکی را بالاتر از قیمت واقعی ان بخرند و متضرر بشوند.
به منظور حمایت از حقوق سرمایه گذاران خارجی دولت ترکیه اخیرا قانون جدیدی را تصویب نموده که به موجب ان باعث اطمینان بیشتر سرمایه گذاران خارجی حوزه املاک شود..
 بر اساس بخشنامه جدیدی که توسط وزارت شهرسازی ترکیه ابلاغ گردیده ثبت رسمی و انجام هر گونه خرید و فروش ملک در ترکیه که در ان یکطرف معامله فرد خارجی باشد تنها به شرط ارایه گذارش کارشناسی یا همان ارزیابی قیمت واقعی ملک امکانپذیر خواهد شد.
با اجرای این قانون افراد خارجی میتوانند با اطمینان بیشتر نسبت به سلامت معامله مد نظر خود در املاک ترکیه سرمایه گذاری بکنند.

 

هزینه های انتقال مالکیت ملک در ترکیه


قیمت مالیات انتقال سند در ترکیه 4% مبلغ ارزش ملک می باشد. در قانون نقل و انتقالات اسناد ترکیه به صراحت نقل شده میزان مالیات پرداختی باید در بین طرفین (خریدار و فروشنده) به صورت مساوی برای پرداخت تقسیم شود. روش های پرداخت توافقی نیز امکان پذیر می باشد.
در صورت عدم حضور خریدار، هزینه ی اخذ وکالت 150 یورو می باشد.
Iskan یا همان پایان کار، هزینه ای است برای آپارتمان های نوساز که با توجه به ارزش و متراژ آپارتمان از 400 یورو شروع می شود.
قرارداد اخذ آبونمان برق برای واحدهای نوساز حدود 100 یورو و برای واحدهای قدیمی ساز، حدود 30 یورو می‌باشد.
قرار داد اخذ آبونمان آب، برای واحدهای نوساز حدود 60 یورو و برای واحدهای قدیمی ساز، حدود 30 یورو می‌باشد.
عوارض شهرداری سالیانه یک بار قبل از آخرین روز ماه مه (May) هر سال باید پرداخت شود. این میزان حدود 0.1 درصد از ارزش واقعی TAPU می‌باشد.
هزینه شارژ تعمیر و نگه داری آپارتمان ها می‌تواند سالانه یک بار و یا به صورت ماهیانه پرداخت شود، این هزینه در آپارتمان های نوساز می‌تواند حدودا بین 40-70 یورو در ماه باشد.
شایان ذکر است، قیمت های ذکر شده در بالا، فقط برای اطلاع شما می باشد، احتمال کاهش و یا افزایش هزینه ها در زمان خرید ملک توسط شما امکان پذیر می باشد.

 

خرید خانه در ترکیه

 

اقامت در ترکیه با خرید خانه

ایرانیانی که در حال حاضر به ترکیه سفر می‌کنند، تنها برای ۹۰ روز می‌توانند با پاسپورت ایرانی در ترکیه اقامت داشته باشند که این بازه‌ی زمانی معمولاً برای سفرهای توریستی و کاری کفایت می‌کند؛ اما افرادی که به هر دلیل قصد اقامت بیش از ۹۰ روز در این کشور را دارند، باید از اداره‌ی مهاجرت کارتی را به نام کارت اقامت ترکیه دریافت کنند و این جزو شرایط اقامت در ترکیه است. این شرایط جزو شرایط معمول مسافرت به کشور ترکیه به شمار می‌آید.
در کنار این شرط، دولت ترکیه برای تشویق مردم سایر کشورها به سرمایه‌گذاری در این کشور، در سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفت به کسانی که ملکی را خریداری می‌کنند، اقامت یک ساله اعطا کند. البته این مدت زمان بعدها در سال ۲۰۱۷ به دو سال افزایش یافت. در حال حاضر کسانی که در ترکیه خانه می‌خرند، می‌توانند به صورت موقت و سالانه اقامت موقت خود را تمدید کنند.

خرید خانه در ترکیه

آیا با خرید خانه در ترکیه می‌توان اقامت دائم گرفت؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت اقامتی که دولت ترکیه به خاطر خرید خانه در این کشور به خریداران می‌دهد، از نوع موقت بوده که البته قابل تمدید است. افرادی که در کشور ترکیه خانه می‌خرند، می‌توانند به مدت یک سال اقامت موقت دریافت کنند. اگر بعد از گذشت یک سال همچنان صاحب خانه باشند و سند آن نیز به نامشان باشد، می‌توانند اقامتشان را برای یک سال دیگر تمدید کنند. کسانی که بدنبال دریافت اقامت دائم در ترکیه هستند باید حداقل بین ۵ تا ۸ سال اقامت موقت داشته باشند؛ در این صورت با داشتن بیمه و سایر شرایط اقامت در ترکیه می‌توانند درخواست اقامت دائم کنند.