مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه استانبول

معرفی مسجد ایاصوفیه استانبول

استانبول، شهری تاریخی و زیبا ترکیه است که نمی‌توان آن را در یک روز بازدید کرد. در طول سفر با تور ترکیه، اگر قصد بازدید از استانبول را دارید زمان را از دست ندهید و سفر خود را با بازدید از مسجد ایاصوفیه استانبول آغاز کنید. به نظر اکثر گردشگران تور استانبول، مسجد ایاصوفیه استانبول می‌بایست اولین جایی باشد که از آن دیدن می کنید. این مسجد یکی از قدیمی‌ترین ساختمان مذهبی دنیا می‌باشد که از زلزله‌ها و جنگ‌های متعددی در طول تاریخ جان سالم به در برده است. امروزه ایاصوفیه به عنوان ساختمانی منحصربه‌فرد و شگفت‌انگیز از نظر اندازه، معماری و زیبایی شناخته می‌شود. بی‌اغراق مسجد ایاصوفیه استانبول را باید یکی از زیباترین مکان‌های تاریخی و مذهبی استانبول بدانیم. در ادامه به تاریخچه کوتاه از این مسجد و نحوه دسترسی به آن‌ را با هم مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.

چطور به مسجد ایاصوفیه برویم؟ 

برای رفتن به موزه مسجد ایاصوفیه تمام وسایل حمل و نقلیه عمومی به راحتی در دسترس است. شبکه اتوبوس، مترو و تراموای استانبول با داشتن چندین ایستگاه در محله سلطان احمد، رفت و آمد گردشگران را به مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، کاخ و موزه توپکاپی و سایر دیدنی‌های این منطقه تسهیل کرده‌اند.  

مسجد ایاصوفیه

آدرس مسجد ایاصوفیه استانبول

ترکیه، استانبول، نزدیک کاخ توپکاپی، محله سلطان احمد واقع در منطقه اروپایی.

 نشانی مسجد ایاصوفیه بر روی نقشه 

قیمت بلیط بازدید از مسجد ایاصوفیه استانبول

اگر قصد بازدید از مسجد ایاصوفیه را دارید، اول از همه باید به این موضوع توجه داشته باشید که بعد از ساعت 16 هیچ بلیطی  فروخته نمی‌شود و برای تماشای این مسجد زیبا می‌بایست پیش از این ساعت آنجا باشید و برای بازدید از زیباترین مسجد ترکیه آماده باشید. قیمت بلیط ورودی مسجد ایاصوفیه 40 TL است و ورودی برای نوجوانان زیر 12 سال رایگان می‌باشد.

لباس مناسب بازدید از مسجد ایاصوفیه استانبول

برای بازدید از مساجد ترکیه، تمامی افراد،  می‌بایست لباسی مناسب و پوشیده بر تن داشته باشند. لباس مناسب مردان برای بازدید از مسجد ایاصوفیه تی‌شرت و شلوار بلند و برای بانوان لباسی با یقه بسته، آستین و شلوار بلند می‌باشد. اگر چه از زمانی که مسجد ایاصوفیه به موزه تبدیل شده، پوشش گردشگران و بازدیدکنندگان را چک نمی‌کنند، اما برای اینکه همرنگ اهالی ترکیه شوید و مورد استقبال مردم این کشور قرار بگیرید، بهتر است در بازدید از مساجد و به ویژه ایاصوفیه این پوشش را رعایت کنید.   

در آخر لازم به ذکر است که بانوان برای بازدید از مسجد آبی حتما باید موهای خود را با شال یا روسری یپوشانند، اما این امر برای بازدید از ایاصوفیه الزامی نیست. راهنمای کامل پوشش در ترکیه : میخوام برم ترکیه لباس چی بپوشم.

 مسجد ایاصوفیه استانبول

قوانین عکاسی در مسجد ایاصوفیه

درست همانند هر موزه‌ی دیگری عکاسی در برخی از مکان‌های مسجد ممنوع می‌باشد و افراد بدون مجوز عکاسی اجازه گرفتن عکس ندارند. با این‌حال در مسجد ایاصوفیه بخش‌های مختلفی از معماری‌، دیوارها و گنبدها برای عکس سلفی وجود دارد که عکسبرداری از آنها ممنوع نمی‌باشد. 

تاریخچه پیچیده مسجد ایاصوفیه استانبول

 

مسجد ایاصوفیه یک شاهکار معماری و البته مهم در دوره‌های بیزانس و امپراتوری عثمانی بوده است. این بنای تاریخی که در ابتدا یک کلیسای جامع بوده، در قرون وسط نماد عرفان مسیح به حساب می‌آمده‌است. این کلیسا در زمان کنستانتین دوم ساخته شد و به نام کلیسای بزرگ معروف بود. با توجه به اسناد تاریخی این کلیسا در واقعه‌ای بزرگ می‌سوزد و در نتیجه تئودئوس دوم دستور می‌دهد که کلیسا دوم ساخته شود.

۹۰۰ سال بعد، زمانی که قسطنطنیه توسط نیروهای عثمانی فتح می‌شود، کلیسا به دستور پادشاه عثمانی به مسجد تبدیل می‌شود. مناره‌ها در این زمان به مسجد اضافه می‌شود. با این حال این آخرین تغییرات این بنا نبوده و در زمان تغییرات مدرنیت ترکیه، مسجد به موزه تبدیل می‌شود.  

قوانین عکاسی در مسجد ایاصوفیه

با ورود به مسجد ایاصوفیه استانبول، با شاهکارهای معماری بی‌نظیری روبه‌رو خواهید شد، معماری این مسجد، توسط آنتیموس ترالسی و اسیدروس میلوتوسی، در سال‌های 537-532 میلادی طراحی شد. ابعاد آن 72 در 91 متر، قطر گنبد 31 متر و ارتفاع گنبد عظیم از سطح زمین، 56 متر است و طوری طراحی شده که انگار در فضا معلق است. در معماری بنای مسجد ایاصوفیه به طرز زیبایی ستون‌ها و طاق‌های آن جلوه‌گری می‌کنند. می‌توانید، از 4 ستون بزرگ که به پای فیل شبیه است و گنبد بزرگ ایاصوفیه را نگه داشته‌اند، دیدن کنید.

بازدید رایگان از مسجد ایاصوفیه

1. بازدید از مسجد ایاصوفیه ترکیه برای کودکان و نوجوانان زیر 18 سال ترکیه‌ای کاملا رایگان است.
2. ورودی بازدید از مسجد ایاصوفیه برای کودکان زیر 12 سال رایگان می‌باشد، البته به جز بازدید از حرم ایاصوفیه.
3. بازدید از حرم ایاصوفیه برای کودکان زیر 6 سال رایگان است.
4. بازدید از مسجد ایاصوفیه برای شهروندان ترک بالای 65 سال رایگان است.
5. بازدید جانبازان، همسران و فرزندان شهیدان و جانبازان از ایاصوفیه رایگان است.
6. سربازان و افسران غیر نظامی می‌تواند رایگان از ایاصوفیه بازدید کنند.
7. بازدید از مسجد ایاصوفیه برای صاحبان کارت‌های ICOMOS، یونسکو و ICOM رایگان است.
8. بازدید از مسجد ایاصوفیه برای صاحبان Press Card رایگان است. 
9. مهمانان و نمایندگانی که توسط ادارات وزارت گردشگری میزبانی می‌شوند، می‌توانند رایگان از موزه و مسجد بازدید کنند.
10. پرسنل و بازنشستگان وزارت فرهنگ و گردشگری به همراه  همسران و فرزندان آنها، می‌توانند از مسجد ایاصوفیه رایگان بازید کنند.
11. مهمانان رسمی خارجی از سوی نهادهای دولتی به همراه همراهان آنها از ایاصوفیه رایگان بازدید می‌کنند.
12. راهنماهای توریستی حرفه‌ای مصوب توسط وزارت فرهنگ و گردشگری اجازه دارند رایگان از ایاصوفیه بازدید کنند. 
13. در محدوده زمان برنامه یادگیری، به همراه گروه‌ها و آموزگارانی که با مدارس همکاری می‌کنند، می‌توان رایگان از ایاصوفیه بازدید داشت.

مسجد ایاصوفیه و علت نامگذاری آن

نام‌گذاری این شاهکار تاریخی نیز بسیار عالمانه انجام شد، به جای اختصاص دادن نام بنا به یک سنت، نام آن را به نامی مقدس پیوند زدند. ایاصوفیه به معنای حکمت مقدس می‌باشد. 

مسجد ایاصوفیه یا کلیسای ایاصوفیه؟

همانطور که گفته شد مسجد ایاصوفیه تا قبل از امیرطوری عثمانی، کلیسای جامع بوده است. بلافاصله بعد از تصرف استانبول در سال ۱۴۵۳ توسط امپراطوری عثمانی این کلیسا به مسجد تبدیل شد. سه روز پس از فتح استانبول، ضمن برپا داشتن مراسم نماز جمعه در ایاصوفیه به امامت آق شمس‌الدین، خطبه به نام پادشاه فاتح عثمانی خوانده شد. در قرن بعد،  عناصر اسلامی به ساختمان کلیسا توسط معمار سینان اضافه شد و بنای مسجد مرمت و بازسازی گردید. مناره‌ها، میرآب و منبرها نیز در این دوران به ایاصوفیه اضافه شدند و بخش‌های مختلفی نظیر کتابخانه، مقبره‌ها و فواره‌ها نیز به ایاصوفیه اضافه گردیدند.

بازدید رایگان از مسجد ایاصوفیه

 

مسجد ایاصوفیه موزه‌ای دیدنی از زمان آتاتورک

ایاصوفیه به مدت 916 سال کلیسا، و 481 سال مسجد بود و نهایت در سال 1934، به دستور مصطفی کمال آتاتورک و تصمیم شورای وزیران، ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و از آن زمان مورد بازدید مسافران و گردشگران تور ترکیه قرار گرفت.

پلان مسجد ایاصوفیه استانبول

پلان مسجد ایاصوفیه استانبول 

ساعت کاری مسجد ایاصوفیه استانبول

در طول سفر با تور ترکیه در شهر استانبول همه روزه به جز روز‌های دو‌شنبه می‌توانید به بازدید از این موزه دیدنی بروید. روز دوشنبه موزه ایاصوفیه تعطیل می‌باشد. در طول فصل‌های بهار و تابستان از  9 صبح الی 7 بعد ازظهر و در پاییز و زمستان از 9 صبح الی 5 بعد از ظهر می‌توانید از ایاصوفیه دیدن کنید. البته لازم به ذکر است که حتماً حداقل یک ساعت پیش از زمان بسته شدن موزه ایاصوفیه، بلیط خود را خریداری نمایید، زیرا بعد از این زمان فروش بلیت تعطیل می‌گردد.

 ساعت کاری مسجد ایاصوفیه استانبول

مکان‌های دیدنی نزدیک مسجد ایاصوفیه استانبول 

مسجد ایاصوفیه در محله قدیمی و تاریخی استانبول قرار دارد. به همین دلیل در نزدیکی آن بناهای تاریخی بسیاری برای بازدید وجود دارد. از جمله: 

  1. مسجد سلطان احمد  ( مسجد آبی )
  2.  آب انبار معروف باسیلیکا
  3.  کاخ توپکاپی 
  4. حرم خرم سلطان
  5. فواره خرم سلطان 
  6. چشمه احمد سوم
  7. گالری تصاویر استوره های ترکیه
  8. مخزن ریحانا

حقایقی درباره ترکیه که همه نمی‌دانند!

نبایدهای سفر به ترکیه در راهنمای سفر به ترکیه، 9 نکته از نباید های سفر به ترکیه : 9 چیزی که مردم ترکیه را عصبانی می کند 

راهنمای سفر به استانبول ترکیه، 6 راه برای فرار از شلوغی استانبول : 6 راهنما و چراغ برای فرار از شلوغی های استانبول 

ماه عسل در ترکیه، برای ماه عسل به کدام شهر ترکیه برویم ؟ سفر نامه ترکیه در ماه عسل 

مراکز خریدبرجسته استانبول، مشهور ترین مراکز خرید استانبول کدامندم اند؟ 6 مرکز خرید مهم استانبول

سوالات متداول مسجد ایاصوفیه استانبول

سلام من ليدر تور چيني-انگليس-فارسي زبان هستم تازه به ايران برگشتم بعد از ١٢ سال. تجربه ليدري كار در آژانس فروش بيليط هم دارم. ميخواستم بدونم چطور ميتوانم اسم و مشخصاتم را در سايت شما داشته باشم. ممنون

مراحل عضویت را پیگیری نمائید لطفاً

سلام و درود بر شما نام شرکت خود، آنامهر پرواز را در پروفایل مربوط به خود ثبت کردم اما هنگام جستجو در سایت نشان داده نمیشود. تمایل دارم بر روی سایت شما تبلبغات بگذارم. لطفا مرا راهنمایی کنید با سپاس

ابتدا عضو شوید.
ایمیل ارسال شده را فعال نموده و سپس از کلمه ورود بالای سایت وارد شده و در پروفایل اعضاء اطلاعات خویش را تکمیل و ارسال نمائید.
هرگاه وارد سایت شدید حتماً ریف رش نموده و سپس استفاده نمائید.

نظرات کاربران
دیدگاه
از سراسر وب تور نوروز استانبول مجری مستقیم تور اروپا