زیباترین مساجد استانبول، 6 مسجد زیبا استانبول که باید دید

از ۱۸۹ رای

مساجد زیبای استانبول، لیست 6 مسجدی که نباید در استانبول ترکیه از دست داد

مساجد استانبول از اماکن دیدنی بسیار مهم و زیبای توریستی ترکیه محسوب می شود، در واقع استانبول به داشتن مساجد و معماری عثمانی باقی در این مساجد در دنیا مشهور است. استانبول  تا سال 1453 پایتخت امپراطوری عثمانی بوده و جالب است بدانید که پیش از آن هم در دوره کنستانتینوپل به همراه روم به عنوان پایتخت یونان انتخاب شده بود. استانبول تنها شهر دنیاست که بین دو قاره، آسیا و اروپا، قرار گرفته است. علاوه بر این، استانبول بزرگ ترین شهر ترکیه نیز می باشد و در آن بیش از 3000 مسجد بنا شده که در این بین 6 مسجد از بایدهای سفر با تور ترکیه محسوب می شود. بازدید از این 7 مسجد دیدنی و البته تاریخی جاذبه توریستی اصلی و مهم استانبول محسوب می شوند. اما دلیل این همه شهرت و محبوبیت چیست؟ درواقع مساجد استانبول نظیر مسجد ایاصوفیه امضای فرهنگی و معماری تاریخ استانبول است و مساجد استانبول در ترکیه نقشی فراتر از مکانی برای عبادت دارند. 

در ادامه با 6 مسجد معروف و تاریخی استانبول که از بزرگ ترین و زیباترین مساجد دنیا نیز محسوب می شوند آشنا می شودید :  

مسجد-ایاصوفیه-استانبول-مساجد-معروف-استانبول

1. مسجد زیبای اول استانبول : مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه به گنبد بزرگ خود مشهور است و تاریخ استانبول در آن نهفته است. ایاصوفیه در سال 360 به عنوان کلیسای بزرگ ساخته شد و در طی سالها دستخوش تغییراتی شد تا در تاریخ 1453 به دستور سلطان عثمانی به مسجد تبدیل و تا تاریخ 1931 مسجد باقی ماند. در سال 1931 به دلیل معماری غنی و تاریخی و تاریخ نهفته در بنا، ایاصوفیه به ستور آتاتورک به موزه تبدیل شد. 
جالب است بدانید که ایاصوفیه تقریبا به مدت 1000 سال بزرگترین کلیسای جهان بود.

تاریخچه پیچیده مسجد ایاصوفیه استانبول ترکیه  : مسجد ایاصوفیه در استانبول

2. مسجد زیبای دوم  استانبول : مسجد سلطان احمد استانبول – مسجد آبی استانبول

مسجدی زیبا از قرن 17 ام که درست روبه روی مسجد ایاصوفیه قرار دارد و به دلیل کاشی کاری ها و سرامیک های زیبای آبی رنگ در دیوار های داخلی مسجد به نام مسجد آبی مشهور است. مسجد سلطان احمد یا  همان مسجد آبی از دیگر مساجد استانبول متمایز است و این تفاوت در تعداد مناره های آن است، درحالیکه دیگر مساجد ترکیه تنها دارای 4 الی 2 مناره اند مسجد آبی دارای 6 مناره است. ساخت مسجد آبی از سال 1609 شروع و تا سال1616 در دوره پادشاهی سلطان احمد به طول انجامید و آخرین مسجد ساخته شده در دوره عثمانی است. 

مسجد-آبی-استانبول-مساجد-معروف-استانبول

3. مسجد زیبای سوم استانبول : مسجد سلطان سلیمان استانبول – مسجد سلیمانیه استانبول ترکیه

مسجد سلیمانیه دومین مسجد بزرگ استانبول و یکی از معروف ترین اماکن دیدنی استانبول است. مسجد سلیمانیه، این شاهکار معماری تاریخی در قرن 16 ام توسط معمار معروف و توانمند عثمانی، معمار سنان ساخته شد. مسجد سلیمانیه به نام بزرگ ترین و مهم ترین پادشاه عثمانی، پادشاه سلیمان نام گذاری شد و مسجدی زیبا از مناره های بلند با معماری عثمانی و گنبدی بزرگ با معماری بیزانس  کلیسای ایاصوفیا بنا شده است. مسجد سلیمانیه مسجدی بزرگ با 4 مناره است و مقبره سلطان سلیمان، خرم همسر ایشان و معمار سنان هر سه در این مسجد قرار دارند.

 

4. مسجد زیبای چهارم استانبول : مسجد اورتاکوی استانبول

مسجد اورتاکوی استانبول مسجدی زیباست که در قرن 18 ام توسط آقا محمود، داماد وزیر بزرگ ابراهیم پاشا، بنا شد. اگرچه مسجدی کوچک است، اما در لیست مساجد زیبا و محبوب ترکیه قرار گرفته است. بیشتر توریستان تور ترکیه با شنیدن این مساحت نسبتا کوچک مسجد اورتاکوی بازدید از آن را به سفر بعد و بعد موکول می کنند که این اشتباهی رایج  در طول سفر به استانبول است. مسجد اورتاکوی تنها کمی آنطرف پل بسفر قرار دارد و منظره این مسجد از تمامی مساجد ترکیه زیبا تر و نفس گیر تر است. نمایی از مسجد اورتاکوی با پشت زمینه ای از پل بسفر زاویه ایست که لنز دوربین عکاسان را جذب خود می کند. این منظره از استانبول درواقع تلفیقی از تاریخ ترکیه و شهر مدرن استانبول است که به نمایش می گذارد. به شما توصیه می کنیم تا از مسجد اورتاکوی در شب دیدن کنید چرا که نورپردازی پل بسفر به زیبایی منظره افزوده است. 

مسجد-اورتاکوی-استانبول-مساجد-معروف-استانبول

5. مسجد زیبای پنجم استانبول : مسجد جدید استانبول - مسجد ینی جامی استانبول

مسجد جدید استانبول به دستور سلطان صفیه، همسر سلطان مراد سوم ساخته شد. برخلاف نام این مسجد، مسجد جدید یکی از مساجد قدیمی تاریخی استانبول است که تاریخ ساخت آن از سال 1597 آغاز شد و به دلیل مسائل سیاسی ساخت آن نیمه کاره رها شد. بنا ساخته شده ویران شد و به دلیل آتش سوزی که در سال 1660 رخ داد به شدت آسیب دید. سالها بعد معمار سلطنتی،  معمار توانمند و مشهور مصطفی آقا پیشنهاد اتمام بنای مسجد را داد و در آخر در سال 1663 ساخت بنا به اتمام رسید و امروزه مسجد جدید یکی از مساجد مشهور استانبول و نمونه ای مشهور از سرامیک کاری ایزنیک عثمانی است، البته نمونه عالی از سرامیک های ایزنیک را می توان در مسجد رستم پاشا دید. 

مسجد-جدید-استانبول-مساجد-معروف-استانبول

6. مسجد زیبای ششم استانبول : مسجد رستم پاشا

مسجد رستم پاشا استانبول در بین سال های 1561 الی 1563 ساخته شده و نمونه ای مهم و شناخته شده از سرامیک کاری ایزنیک در استانبول است. درواقع سرامیک کاری ایزنیک امضای معماری و تزئین عثمانی می باشد و بازگوی سیاست، تاریخ و داستان های دوره سلاطین عثمانی است. این مسجد به نام رستم پاشا فرد سیاسمت مدار و وزیر دولت سلطان سلیمان می باشد که ثروت خود را وقف ساخت ساختمان، مساجد و مراکز خیریه کرد.

مسجد-رستم-پاشا-مساجد-معروف-استانبول

ارسال نظر