حقایق جالب درباره پرچم ملی ترکیه

از ۱۹۷ رای

پرچم ترکیه

پرچم کشور ترکیه همانند هر پرچم دیگری دارای معنا و حقایقی است که دانستن آن می‌تواند برای مسافران و دوست‌داران کشور ترکیه جالب باشد. پرچم کشور ترکیه به مانند خود کشور ترکیه دارای تاریخچه‌ای غنی می‌باشد که اغلب مربوط به دوران عثمانی است. در این مطلب به سراغ حقایقی در مورد پرچم ترکیه رفته‌ایم. با ما همراه باشید. 

امپراطوری عثمانی در پرچم ترکیه

اولین حقیقت جالب درباره پرچم ترکیه که باید به آن اشاره کنیم، ستاره این پرچم سرخ رنگ است. ستاره پرچم در زمان امپراطوری سابق عثمانی هشت پر بوده که به  پیروزی‌های این دولت اشاره داشته است. در سال ۱۸۴۴ پس از یک تصمیم‌گیری، ستاره هشت پر پرچم ترکیه به ستاره پنج پر تبدیل شد. گفته می‌شود ستاره پنج پر نمادی از انسان‌ها است.

پرچم ترکیه

ریشه‌ های نماد

گفته می‌شود ستاره و هلال در پرچم ترکیه از قبل از میلاد و در دوران پادشاهی در قسطنطنیه توسعه و رواج یافت.  بعد از این دوران ستاره و هلال به یکی از نمادهای مهم و شناخته شده در دیدن اسلام تبدیل شد. به طوری که نماد ستاره و هلال حتی در مساجد و مکان‌های مذهبی نیز دیده می‌شد. این نماد در میان حاکمان امپراطوری عثمانی نیز محبوب بود به حدی که در پرچم کشورهای متعلق به عثمانی مانند تونس، الجزایر، آذربایجان، پاکستان، ترکمنستان، سنگاپور، مالزی و لیبی نیز ظاهر شد. ستاره و هلال هنوز هم در پرچم اغلب این کشورها وجود دارد که یادگار امپراطوری عثمانی می‌باشد. 

ماه و ستاره در پرچم ترکیه

مبدا ماه و ستاره در پرچم ترکیه را باید در قبل از اسلام جستجو کرد. این ماه و ستاره در پرچم ترکیه مربوط به دوران امپراطوری اشکانیان در ایران است که از این نماد به وفور بر روی تاج شاهان استفاده می‌شد. با کمی دقت و بررسی می‌توان  این نماد در پرچم ترکیه را در آثار و منابع باستانی دیگری نیز مشاهده کرد. 
با توجه به اینکه حاکمان عثمانی خود را خلیفه مسلمانان می‌دانستند و از طرفی اروپاییان پرچم اسلام را با ماه و ستاره می‌شناختند این طرح و نماد اسلامی در پرچم آن دوران وارد شد. هنوز نیز از این طرح و نماد اسلامی در بسیار از پرچم‌ها استفاده می‌شود از جمله می‌توان به پرچم هلال‌احمر ایران اشاره کرد که بی‌تاثیر از پرچم اسلام و ترکیه نیست.

پرچم ترکیه

افسانه‌ها در مورد پرچم ترکیه

در مورد پرچم‌ ترکیه افسانه‌های بسیاری وجود دارد. یکی از افسانه‌ها در مورد پرچم ترکیه اینگونه است که در زمان عثمانی و در نبرد کوزوو و ترکیه در سال ۱۴۴۸ درست زمانی که عثمانیان بر نیروهای مسیحی غلبه کردند و آنها را شکست دادند افسانه‌ای در مورد پرچم عثمانیان رواج یافت که وقتی بر کوزوو پیروز شدند، ماه و ستاره در خون‌های آنها دیده شد. 
افسانه دیگری در مورد پرچم ترکیه وجود دارد که می‌؛وید در زمان پادشاه اول عثمانی، پادشاه خوابی می‌بیند که در آن هلال و ستاره‌ از سینه   سینه قدی (قاضی دادگاه شریعت) که می‌خواست با دخترش ازدواج کند، بیرون آمده و سپس به سینه او فرود آمده است.که در نتیجه آن درخت شگفت‌انگیزی به وجود آمده و شاخه و برگ‌های عظیمش تمام جهان را با سایه‌اش پوشانده بوده است.

نماد خوش‌یمنی

بعد از فتوحات بسیار گسترده امپراطوری عثمانی به ویژه در زمان پادشاهی اول عثمانی و بعد از سقوط قسطنطنیه پادشاه نماد شهر بیزانس یا همان قسطنطینه یا استانبول امروزی را برای رویایی که در مورد پادشاهی خود داشت برگزید. پادشاه عثمانی همواره اعتقاد داشت که این پرچم نمادی از خوش‌یمنی برای امپراطوری او دارد.

پرچم ترکیه

باورهای مردم ترکیه

مردم ترکیه بر این باورند که زمینه‌ای هیچ پرچمی نمی‌تواند به رنگ سرخ باشد مگر اینکه خونی از آنها در نبردها و جنگ‌های مختلف ریخته شده باشد. این باور برای جنگی است که بین ترکیه و یونان در سال ۱۹۲۰ در گرفت و خونی بسیاری از مردم ترکیه ریخته شد. نمادهای به کار رفته در پرچم ترکیه را می‌توان از باور مردم نیز نشات گرفته دانست. براساس باور مردم ترکیه ماه در پرچم کشورشان نمادی از حضرت محمد (ص) پیامبر اسلام می‌باشد و ستاره‌ پنج پر نمادی از پنج ستون دین اسلام است.

پرچم ترکیه

پرچم امروزی ترکیه

پرچم ملی فعلی ترکیه از نسخه عثمانی قرض گرفته شده است. تنها تفاوت آن در ابعاد واندازه‌های ستاره و ماه می‌باشد که این اندازه‌ها دقیق و استاندارد شدند. ابعاد و اندازه‌ها براساس قانونی در سال ۱۹۳۶ مشخص و تعیین شد. 

هلال و ماه و اسلام در پرچم ترکیه

اگر چه به طور گسترده‌ای اعتقاد بر این است که هلال و ماه نماد اسلام است، اما ریشه‌های این نمادها به قبل از اسلام برمی‌گردد و اعتقاد بر این است که به افرادی از آسیای مرکزی و سیبری باز می‌گردد که الهه‌های خورشید، ماه و آسمان را پرستش می‌کردند و از این نمادهای آسمانی استفاده می‌کردند.

پرچم ترکیه

الهه یونانی دیانا در پرچم ترکیه

در برخی افسانه‌ها شهر یونانی بیزانس سکه‌ای با نشان ماه و ستاره در سده چهارم پیش از میلاد ضرب نمود که به عنوان نشان رسمی و دولتی بر روی پرچمشان استفاده می‌نمودند. بر پایه افسانه‌ها این به افتخار هکتی الهه ماه که شهرشان را از یورش دشمن در ۳۳۹ تا ۳۴۰ پیش از میلاد رهانید، بود. ماه و ستاره تا هشت قرن توسط شهر یونانی بیزانس مورد استفاده قرار می‌گرفت تا اینکه بوسیله بیزانسی‌ها پرچم قسطنطنیه گشت.

ارسال نظر