5 مکان تاریخی ترکیه در یونسکو، شهر های تاریخی ترکیه

5 مکان تاریخی ترکیه در یونسکو، شهر های تاریخی ترکیه

اماکن تاریخی معروف ترکیه در یونسکو، سفر به تاریخ ترکیه در شهر های تاریخی ترکیه :

اماکن دیدنی تاریخی ترکیه - با اینکه ترکیه به شهری مدرن و امروزی شهرت یافته، اما این شهر پر از داستان های پر رمز و رازیست که از شهر های تاریخی و اسرار آمیزاش به جا مانده است.در طول سفر با تور ارزان استانبول، به تاریخ سفر خواهید کرد و از تماشای شهر تاریخی اوراسیایی  استانبول و دیگر اماکن تاریخی نظیر شهر تاریخی تروآ، شهر اسرار آمیز و باستانی افسوس، منطقه باور نکردنی پاموکاله و سرزمین کهن و از دل تاریخ بیرون زده  کاپادوکیه حیرت زده خواهید شد.

ترکیه با داستان های تلخ و تند نهفته در آن، به یک مقصد بسیار نفس گیر تاریخی و فرهنگی بدیل کرده است، داستان های نظیر اسب چوبی تروآ، شهر زیر زمینی افسوس، مراسم  زیبای Whirling Dervishes در قونیه و چشمه های آب گرم آهکی پاموکاله با بیش از 4 هزار پیشینه و هزاران داستان نهفته دیگر همه و همه از دلایل زنده ماندن تاریخ رازگونه ترکیه است. سر در آوردن از تاریخ برای هر عصری جالب و اما پر از سر و راز بوده و در پس هر سری درسی آموزنده، حتی اگر علاقه ای  به تاریخ ندارید، در طول سفر با تور ترکیه خود را مهمان یک ماجراجویی کوتاه به روزگاران پسین ترکیه کنید و سری به دوران سلاطین ترکیه بزنید.

با سفر با تور ترکیه در کنار  در کنار گشت و گذار در معروف ترین دیدنی های ترکیه ، در شهر های تاریخی این کشور زیبا سفر رویایی خواهید داشت با دیریم ترکیه همرا باشید :

مشهور ترین اماکن دیدنی تاریخی ترکیه 

1.استانبول ترکیه - Istanbul

سفر شما به ترکیه احتمالا از استانبول آغاز می شود، سفری به شهر بازار های مشهور، مسجد ها و بنا های تاریخی معروف تاریخی دنیا و... اما با همه این ها، استانبول را می توان تلفیقی از یک شهر مدرن و تاریخی دانست چرا که انعکاس و بقای  6 دهه قبل را به خوبی می توان در بازتاب این شهر مدرن دید و لمس کرد.

کاخ توپکاپی، مسجد آبی و مسجد ایاصوفیه با 1478 سال سن از اماکن تاریخی باورنکردنی پر از گنج و راز های باقی مانده از سالها پادشاهی و سلطنت در این منطقه است . شاید یکی از دلایل محبوبیت تور استانبول همین تاریخ و اسرار نهفته در دل اماکن بسیار زیبای تاریخی آن باشد، بنا های تاریخی استانبول، این شهر را انقدر جذاب و منحصر به فرد کرده است، از این رو در طول سفر به ترکیه حتما سری به استانبول بزنید.

2.شهر تاریخ تروی یا تروآ ترکیه - Troy

در شمال  غربی ترکیه، شهر تاریخی و اسرار آمیز تروآ با قدمت بیش از 4 هزار سال را خواهید دید که به مرکز تمدن ترکیه شهرتی پیشینه دارد و به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شده است. بیشتر مردم بر این باوراند که این شهر پیش از قرن 19هم تنها شهری در افسانه ها و داستان ها بوده که در قرن 19 هم به واقعیت تبدیل شده است. تنها چیز هایی که از این شهر باقی مانده گنج ها و آثار باستانی زیبای این شهر است.

شهر تروی به دلیل موقعیت جغرافیایی که داشته، بین قاره اروپا و آسیا، از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و مرکز تمدن ترکیه محسوب می شده به همین دلیل جنگ های زیادی بر سر آن رخ داده و راز های زیادی پست این شهر پنهان است. 

یکی از داستان های افسانه ای تروی مربوط به اسب چوبی در جنگ بین یونان باستان و تروی می باشد; این افسانه مربوط به ربوده شدن هلن زن زیباروی منلاس یکی از چند فرمانروای یونان توسط پاریس پسر پریام شاه ایلیون (تروا) بود. خواستگاران هلن با هم پیمان بسته بودند که چنانچه گزندی به هلن رسید شوهرش را به مکافاتش برسانند. از این رو سپاهی بزرگ به فرماندهی آگاممنون و با حضور پهلوانانی چون آشیل، اولیس، آژاکس و... به سوی شهر تروا روانه گردید تا هلن را از تروی باز گردانند. سپاهیان یونان مدتی مدید (در حدود 10 سال) تروی را محاصره کردند  اما تلاش آنها بیهوده بود و توان مقابله با نگهبانان تروا و هکتور برادر پاریس نمی شدند. از این رو پریلیس، نهاندان پیشگو و به روایتی کالخاس، پیشگوی دیگر (یا شاید اولیس) به آگاممنون پیشنهاد کرد با هدیه دادن اسبی چوبین و بزرگ و اما  توخالی اعلام صلح بنمایند تا با پنهان کردن جنگجویان درون اسلب بتوانند دروازه شهر را باز کنند. 

بدین ترتیب اسب چوبی با حیله صلح داخل شهر شد و جنگجویان یونانی در تاریکی شب از شکم اسب بیرون آمدند و دروازه شهر را گشودند، به این ترتیب بود که شهر توسط جنگجویان یونانی به تصرف در آمد.

3. شهر تاریخی و اسرار آمیز افسسوس  ترکیه - Ephesus 

شهر باستانی و قدیمی افسوس که در نزدیکی شهر تاریخی Selcuk در نزدیکی ازمیز و کوش آداسی قرار دارد و یکی از مناطق تجاری مهم در تاریخ باستان ترکیه بوده است که حال به یکی از مناطق دیدنی توریستی ترکیه تبدیل شده است. مسافرانی که به دنبال ماجراجویی شگفت انگیز و متفاوت هستند از این شهر بازدید می کنند. آثار منحصر به فردی که از این شهر تاریخی به جا مانده معبد آرتیمیس، خانه‌های تراسدار، کتابخانه سِلسوس و جاده کورِتِس است که هرساله تعداد زیادی از مسافران ترکیه را مجذوب خود کرده است. 

برای  بازدید از اسرار آمیز ترین شهر دنیا کافیست آماده سفر با یکی از تور های ارزان ترکیه شوید تا خاطره سفری رویایی را همیشه در دل و خاطر خود حفظ کنید. 

4.منطقه تماشایی تاریخ  پاموکاله ترکیه - Pamukkale 

پاموکاله  که در جنوب غربی ترکیه قرار دارد، یکی از دیدنی های تاریخی و مشهور دیگر ترکیه است که به دلیل زیبایی خیره کننده اش زبان زده توریستان و مسافران تور ترکیه بوده و هست. چشمه غیر واقعی، سفید و گرم پاموکاله که شبیه به یک نقاشی زیبا از رویاهاست. جشمه های آب گرم زیادی وجود دارد اما در هیچ جای دنیا نمی توانید شاهد زیبایی های چشمه پله ای و آیینه ای این منطقه شوید. می توانید از معابد، شهر هیراپولیس، سالن تئاتر هیراپولیس دیدن کنید و یا مانند دوران یونان باستان در حوضچه های آب گرم این منطقه تنیبه آب بزنید. 

لازم به ذکر است که حوضچه های آب گرم این منطقه به دلیل آهک زیاد موجود در آب آن دارای خواص درمانی بسیاری است.

و اما قبل از رفتن به پاموکاله ترکیه چند نکته را به خاطر بسپارید:

پوشیدن کفش، صندل و یا هر نوع دمپایی هنگام راه رفتن در چشمه های پاموکاله ممنوع بوده و می بایست با پای پیاده در آب های داغ این حوضچه های آب گرم راه بروید تا مواد معدنی چشمه ته نشین نشود.نکته دیگری که باید به خاطر بسپارید به همراه داشتن غذا، کرم ضد آفتاب و آب اشامیدنیست. 

برای فرار از شلوغی ها، صبح ها را برای بازدید و شنا در چشمه های پاموکاله انتخاب کنید تا به شلوغی زمان عصر نخورید. همچنین زمستان ها زمان مناسبی برای بازدید از این حوضچه های پنبه ای می باشد.

5.شهر دیدنی و تاریخی کاپادوکیه ترکیه - Cappadocia

کاپادوکیه شهر باستانی و پهناور با خانه ها و پناهگاه های کوچک و زیبا در دل کوه است که قدمتی طولانی به بلندای اهرام مصر دارد. از دیدنی های نفس گیر و عجیب این منطقه که بگذریم، به شهر زیر زمینی درینکوی می رسیم که عجیب ترین قسمت این شهر باستانی است و به طور کاملا اتفاقی در سال 1963 پیدا شد،  یک شهر زیر زمینی با آثار به جا مانده از نشانه های آیین زرتشت. 

این شهر هشت طبقه، 85 متر زیر زمین قرار گرفته و ظرفیت اسکان 20 الی 30 هزار مرد وزن و کودک را داشته است، آشپزخانه ها، اتاق ها و تونل هاس واقع در هر طبقه واقعا دیدنی و اعجاب انگیز است. 

نظرات کاربران
دیدگاه