innerbanner

کلمه ترکی استانبولی : ۷ کلمه کلیدی ترکی استانبولی

امتیاز: 
کلمه ترکی استانبولی : 7 کلمه کلیدی ترکی استانبولی

با این ۷ کلمه ترکی استانبولی اهالی ترکیه عاشق شما خواهند شد : ترکی استانبولی در سفر 

اگر می خواهید در طول سفر با تور ترکیه سفری لذت بخش داشته باشید و اهالی ترکیه با آغوشی باز از شما در کشور خودشان استقبال کنند٫ خود را این ۹ کلمه ترکی استانبولی در طول سفر به ترکیه مسلح کنید. در طول بازدید از اماکن دیدنی ترکیه و گشت و گذار در شهرهای زیبای ترکیه٫ برای لذت بردن از تمام لذت سفر به یک کشور خارجی با اهالی آن کشور معاشرت کنید و از هم صحبتی با آنها لذت ببرید. در ادامه این ۷ کلمه پرکاربرد ترکی استانبولی را به خاطر بسپارید :

۱.کلمه ترکی Nazar değmesin با تلفظ نَظَر دِیمَسین

یکی از کلماتی که ترک زبان ها دوست دارند٫ کلمه ترکی نظر دیمسین است - اهالی ترکیه بر این باوراند که این کلمه نظر دیمسین آنها را از چشم نظر دور کرده و بدبختی و ناشگونی را از آنها دور می کند. این کلمه از قرآن گرفته شده و اهالی ترکیه بر این باوراند که یک فرد حسود می تواند تنها از طریق نگاه خود بدبختی و ناشگونی به بار آورد و این کلمه آنها را از چشم نظر دور می کند. این کلمه درواقع به این معنی است : من امیدوارم که شما از چشم نظر دور باشید . از این رو٫ هرگاه در ترکیه خواستید از کسی تعریف کنید و یا نمی خواهید آنها را تحت تأثیر انرژی نامناسب قرار دهید از این کلمه استفاده کنید. ترکیه ای ها هم از شنیدن این کلمه از زبان شما خوشحال خواهند شد.

 

کلمات پرکاربرد ترکی استانبولی در احوال پرسی : زبان ترکی استانبولی در سفر با تلفظ

۲. کلمات ترکی Hoşgeldiniz با تلفظ هوش گِلدینیز :

این کلمه ترکی استانبولی احتمالا اولین کلمه ایست که به محض ورود به استانبول ترکیه خواهید شنید، این کلمه به معنای "خوش آمدید" است و برای خوش آمد گویی به افراد استفاده می شود. ترکیه ای ها بسیار مهمان نواز اند و به مهمانان خود عشق می ورزاند و برای بیان احترام خود از این کلمه استفاده می کنند. اگر در طول سفر با تور استانبول کسی به شما با کلمه Hoşgeldiniz خوش آمد گفت تنا لبخند بزنید و از او با گفتن کلمه : teşekkür (با تلفظ تَشَکر) تشکر کنید. 

۳. کلمات ترکی Güle güle gidin با تلفظ گولِه گولِه گَلدین :

این کلمه شاید معنای خیلی دقیقی در فارسی نداشته باشد اما در زبان ترکی استانبولی از معنا ی بسیار شیرینی برخوردار است. اگر به خانه یکی از اهالی ترکیه دعوت شدید، به هنگام خداحافظی این کلمه خوش آهنگ را حتما از دهان آنها خواهد شنید. این شبیه کلمه " به سلامت" ما در فارسی است و برای مسافر و یا مهمان بازگشتی با لبخند و خوشی آرزو می کنند.

۴. کلمات ترکی Hayırlı olsun با تلفظ هَیریلی السون :

Hayırlı olsun یکی دیگر از کلمات بسیار مهم در جامعه ترکیه است و هنگامی که کسی برای کار مهمی نظیر شغل یا ازدواج بخواهد اقدام کند برای انتقال موج مثبت از این کلمه استفاده می کنند و برای فرد خیر بودن نتیجه عمل را آرزو میکنند. در واقع این کلمه نزدیک به فرهنگ ما ایرانی ها هم هست و معنای این کلمه شبیهه به " انشاالله که خیره" است. در طول سفر با تور استانبول، اگر فردی را دید که ماشینی جدید گرفته، به تازگی ازدواج کرده و یا اتفاقی مهم در زندگی او رخ داده از این کلمه ترکی استانبولی استفاده کنید. اهال یترکیه حتما از شنیدن کلمه Hayırlı olsun از زبان شما متحیر خواهند ماند. 

۵. کلمات ترکی Ellerine sağlık با تلفظ اَلَرین سالیک :

در طول سفر به ترکی، اگر کسی برای شما غذا پخت و یا نوشیدنی سرو کرد، برای تشکر از او به زبان ترکی استانبولی از کلمه  Ellerine sağlık استفاده کنید. این نشان دهنده ادب و قدر دانی شماست و نزدیک به معنای "دست شما درد نکند" می باشد. 

۶. کلمات ترکی Kolay gelsin با تلفظ کولای گِلسین :

یکی دیگر از کلمات پرکاربرد ترکی استانبولی، Kolay gelsin است، اهالی ترکیه بسیار مهربان اند از کلمات مثبت مکررا استفاده می کنند. در ترکیه اگر فردی کار سختی در پیش داشته باشد برای او آرزو می کنند تا کار بدون مشکل، سهل و آسان انجام گردد. کلمه ترکی Kolay gelsin  نزدیک به معنای " آسان پیش بیاید" است و در طئل سفر به ترکیه اگر می خواهید عاشق ادب و حضور شما شوند هرگاه مناسب دیدید از این کلمه استفاده کنید. 

۷.کلمه ترکی استانبولی Sıhhatler olsun با تلفظ سیهَت لَر اُلسون

این کلمه ترکی را هر زمانی که فردی از حمام خارج شود خواهید شنید.  همانطور که حدث می زنید این کلمه همنای عافیت باشد فارسی می باشد. درواقع با گفتن این کلمه برای فرد آرزوی سلامتی و تن درستی می کنید.

 


پستهای اخیر
نظرات:
هنوز نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفر باشید.
captcha