مسجد ایاصوفیه استانبول - Hagia Sophia

مسجد ایاصوفیه در استانبول، معرفی مسجد ایاصوفیه استانبول

 

استانبول، شهر تاریخی، زیبا و بزرگ ترکیه، شهری نیست کمه بتوان در یک روز از آن دیدن کرد. در طول سفر با تور ترکیه، اگر قصد بازدید از استانبول را دارید زمان را از دست ندهید و سفر خود را با بازدید از مسجد ایاصوفیه استانبول آغاز کنید. بله مسجد ایاصوفیه استانبول می بایست اولین جایی باشد که از آن در استانبول ترکیه دیدن می کنید، مسجد ایاصوفیه قدیمی ترین ساختمان دنیا نیست، اما ساختمانی تاریخی با 1478 سال سن است که از زلزله ها و جنگ های متعدد در طول تاریخ جان سالم به در برده و امروزه به عنوان ساختمانی منحصر به فرد و شگفت انگیز از نظر اندازه، معماری و زیبایی شناخته می شود. بی اغراق مسجد ایاصوفیه استانبول نه تنها یکی از مکان های بی مانند در استانبول است، بلکه یکی از بی مثال ترین ساختمان های تاریخی در دنیاست. 

دیدنی-های-ترکیه-مسجد-ایاصوفیه-استانبول-1

تاریخچه پیچیده مسجد ایاصوفیه استانبول ترکیه 

مسجد ایاصوفیه یک شاهکار معماری زیبا و البته مهم در هردو دوره بیزانس و امپراتوری های عثمانی بوده و همواره نیز به عنوان نماد عرفان مسیحی قرون وسطی در نظر گرفته شده است. از این رو، بنای مسجد ایاصوفیه در هر زمانی گرانبها و مهم بوده، در ابتدا یک کلیسا، بعدا یک مسجد و در حال حاضر نیز یک موزه تاریخی جمهوری ترکیه می باشد. چه امپراتورها که در ایاصوفیه به تخت افتادند، چه پیروزی هایی که در آن جشن گرفتند و سلطان عثمانی، نمازهای خود را در داخل آن به جا گذاشتند. برای قرن ها، مسجد ایاصوفیه بزرگترین حرم در جهان بود. امروزه نیز گنبد این مسجد، بزرگرین در دنیاست.  

مسجد-ایاصوفیه-استانبول-1

ساختمان اصلی، ساخته شده در سال 360، یک کلیسا با سقف چوبی بود. این کلیسای اصلی که همچنین به نام مگال کلیسای (کلیسای بزرگ) خوانده می شد، در 404 مورد تجاوز قرار گرفت و سوزانده شد. Theodosius II در سال 415آن با یک باسیلیکا عظیم جایگزین کرد اما در سال 532 در طول قیام نیکا در برابر جاستینیان سوزانده شد. چهل روز پس از شورش، جاستینینچ دوباره بازسازی ایا صوفیه را شروع کرد. او در سال 537 دوباره آن را بازسازی کرد با کلمات «سلیمان، من از شما پیشی گرفتم» وارد ساختمان شد و این جمله بر این واقعیت اشاره داشت که معبد بزرگ سلیمان در اورشلیم تا ساخته شدن ایاصوفیه بزرگترین بنا بود.

نام گذاری مسجد ایا صوفیه  

نام گذاری این شاهکار تاریخی نیز بسیار عالمانه انجام شد، به جای اختصاص دادن نام بنا به یک سنت، نام آن را به نامی مقدس اختصاص دادند، ایا صوفیه به معنای حکمت مقدس است. 

ایا صوفیه به مسجد تبدیل شد

در سال 1453پس از تسخیر کنستانتینپول ، سلطان مهمد دوم عثمانی بلافاصله به ایا صوفیه رفت و دستور تبدیل آن را به مسجد داد و پس از آن ایا صوفیه مسجد باقی ماند. در قرن بعد، ترمیم و ساختن عناصر اسلامی در ساختمان توسط معمار سینان انجام شد. مناره ها، میرآب و منبرها نیز در این دوران اضافه شدند و بخش های مختلفی نظیر کتابخانه، مقبره ها و فواره ها نیز اظافه شد. 

مسجد-ایاصوفیه-استانبول-2

ایاصوفیه به موزه تبدیل شد

ایاصوفیه به مدت 916 سال کلیسا، و 481 سال مسجد بود و نهایت در سال 1934، به دستور مصطفی کمال آتاتورک و تصمیم شورای وزیران، ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و از آن زمان مورد بازدید مسافران و توریستان تور ترکیه قرار گرفت.

پلان مسجد ایاصوفیه استانبول

دیدنی-های-ترکیه-مسجد-ایاصوفیه-استانبول

 

چطور به مسجد ایاصوفیه برسیم ؟

برای رفتن به موزه مسجد ایاصوفیه تمام وسایل نقلیه عمومی به راحتی در دسترس است. شبکه اتوبوس، مترو و تراموای استانبول با برپایی چندین ایستگاه در محله سلطان احمد، رفت و آمد گردشگران را به مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، کاخ و موزه توپکاپی و سایر دیدنی های این منطقه تسهیل کرده اند.  

مسجد-ایاصوفیه-استانبول-3

آدرس مسجد ایاصوفیه در استانبول

ترکیه، استانبول، نزدیک کاخ توپکاپی، محله سلطان احمد واقع در منطقه اروپایی 

Sultanahmet area (old town), nearby Topkapi palace

ساعت کار مسجد ایاصوفیه استانبول

در طول سفر با تور ترکیه در شهر استانبول همه روزه به جز روز های دو شنبه می توانید به بازدید از این موزه دیدنی بروید. روز دوشنبه موزه تعطیل می باشد. در طول قصل ها ی بهار و تابستان از  9 صبح الی 7 بعد ازظهر و در پاییز و زمستان از 9 صبح الی 5 بعد از ظهر می توانید از ایاصوفیه دیدن کنید. البته لازم به ذکر است که حتماً باید حداقل یک ساعت پیش از زمان بسته شدن موزه ایاصوفیه، بلیط بخرید.

مسجد-ایاصوفیه-استانبول-4

مکان های دیدنی نزدیک مسجد ایاصوفیه استانبول 

مسجد سلطان احمد  ( مسجد آبی )

 آب انبار معروف باسیلیکا

 کاخ توپکاپی 

حرم خرم سلطان

فواره خرم سلطان 

چشمه احمد سوم

گالری تصاویر استوره های ترکیه

مخزن ریحانا

 

نبایدهای سفر به ترکیه در راهنمای سفر به ترکیه، 9 نکته از نباید های سفر به ترکیه : 9 چیزی که مردم ترکیه را عصبانی می کند 

راهنمای سفر به استانبول ترکیه، 6 راه برای فرار از شلوغی استانبول : 6 راهنما و چراغ برای فرار از شلوغی های استانبول 

ماه عسل در ترکیه، برای ماه عسل به کدام شهر ترکیه برویم ؟ سفر نامه ترکیه در ماه عسل 

مراکز خریدبرجسته استانبول، مشهور ترین مراکز خرید استانبول کدامندم اند؟ 6 مرکز خرید مهم استانبول